Baza wiedzy

Materiały POS (point of sale) a właściwie POSM (point of sales materials) to jedna z najczęstszych form reklamy, która skutecznie przyczynia się do stymulacji sprzedaży oraz zwiększenia rozpoznawalności marki. Ich głównym zadaniem jest promocja produktów oraz usług oferowanych przez daną firmę. POS to również jedna z form marketingu offline, która najszybciej dociera do klienta. Jest kluczowym elementem w powodzeniu procesów z sprzedaży oraz marketingu.

Materiały POS składają z wielu rodzajów nośników reklamowych, które w zależności od potrzeb i miejsca zastosowania mają duży wpływ na decyzje zakupowe konsumenta. Możemy je podzielić ze względu na typ:

  • Standy – stojące elementy reklamowe mogą być wykonane zarówno z kartonu jak i bardziej trwałych materiałów jak np. sklejka, plastik czy metal
  • Hanger – wisząca forma reklamy, która najczęściej eksponuje logo marki lub produktu
  • Pusher – inaczej zwany popychaczem produktów, stosuje się go często przy ekspozycji produktów o niewielkich rozmiarach (np. lakiery do paznokci). Ich zdaniem jest zadbanie, aby produkt zawsze był na skraju regału. Wyjmując jeden produkt, na jego miejsce zostaje przesunięty kolejny z kolejki.
  • Wobbler – ruchoma forma reklamy przymocowana do krawędzi regału
  • Stojak na ulotki – stojak o dowolnym kształcie np. w kształcie produktu. Jego zdaniem jest zachęcić klienta do wzięcia ulotki i za jej pośrednictwem zapoznania się z pożądanym tematem
  • Makiety produktów – model produktu wykonany w skali

Materiały POS powinny charakteryzować się ciekawym i atrakcyjnym designem, aby skutecznie przyciągać uwagę klienta. Dodatkowo powinien odzwierciedlać profil firmy oraz nieść ze sobą pozytywny odbiór wizualny.